Kambodża, następny azjatycki tygrys?

Azja Południowo-Wschodnia doświadczyła bezprecedensowych zmian w ciągu ostatniego półwiecza, przekształcając się z biednego, nierozwiniętego i targanego konfliktami regionu w region o stabilności politycznej, kwitnących gospodarkach i jednych z najlepiej wykształconych i wykwalifikowanych pracowników na świecie. Kraje takie jak Chiny i Singapur otrzymały dużą część uwagi, a nawet kraje takie jak Tajlandia i Wietnam są określane jako „Następne Chiny”. 

Ale krajem, którego może nie być na twoim radarze, jest Kambodża .

Położony między Wietnamem a Tajlandią, ten zaledwie 17-milionowy kraj ma za sobą dwie dekady stabilnego wzrostu gospodarczego. W 1999 roku Kambodża przystąpiła do ASEAN iw latach 2010-2019 odnotowała średnie tempo wzrostu PKB na poziomie 7%, co czyni ją jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie. Rząd przewiduje dalszy wzrost w przyszłości i obecnie dąży do tego, aby do 2030 r. stać się krajem o średnich dochodach, a do 2050 r. krajem o wysokich dochodach. 

Od 2021 r. PKB wynosi 29,8 mld, a PKB na mieszkańca 1730 USD. Liczby te, biorąc pod uwagę burzliwą historię, są imponujące, wciąż pozostają w tyle za PKB na mieszkańca swoich sąsiadów, Wietnamu (2800 USD) i Tajlandii (7100 USD).

Ponad 30% gospodarki pochodzi z sektora produkcyjnego, z czego odzież i obuwie to dwie największe branże, które odpowiadają za 72% całkowitej wartości eksportu kraju. Spośród 1528 fabryk w kraju 643 produkuje odzież, a cała branża zapewnia 635 000 miejsc pracy, z czego 90% przypada na kobiety. W latach 2016-2017 eksport odzieży wzrósł o 9,5%, a obuwia o 14,4%. Pomimo tego wzrostu rząd planuje zmniejszyć zależność hrabstwa od tych dwóch gałęzi przemysłu, przenosząc punkt ciężkości na lekką produkcję, która obecnie stanowi zaledwie 3% całkowitej produkcji.

W 2017 roku Kambodża stała się największym dostawcą rowerów do UE, a inne branże, takie jak części elektryczne, komponenty samochodowe, bielony ryż i guma, odnotowują obecnie wzrost.

Większość wzrostu gospodarczego kraju pochodzi obecnie z SSE (Specjalnych Stref Ekonomicznych), z których istnieją cztery główne: Phnom Penh (stolica kraju), Sihanoukville, Manhattan i Tai Seng Bavet. Firmy prowadzące działalność w tych strefach otrzymają 100% zwolnienie z podatku dochodowego od osób prawnych na okres do 9 lat, 100% zwolnienie z podatku VAT, zwolnienie z cła importowego/eksportowego oraz bezpłatne zyski z repatriacji.

Rejony w Kambodży w których pracują inspektorzy V-Trust

Jednak, jak w przypadku każdego rozwijającego się rynku, z pewnością istnieją wyzwania. Od znalezienia dostawcy po bariery językowe i kulturowe, prowadzenie działalności w Kambodży będzie napotykało trudności, ale jeśli uda się znaleźć odpowiedniego dostawcę, korzyści płynące z prowadzenia działalności w kraju, w którym koszt siły roboczej jest mniej więcej o połowę niższy niż w Chinach, będą wystarczające aby wyprzedzić konkurencję.

Jako największa firma zajmująca się kontrolą produktów w Azji, zatrudniająca wyłącznie pełnoetatowych inspektorów, członkowie zespołu V-Trust z siedzibą w Kambodży mogą pomóc Ci wybrać odpowiedniego dostawcę i mieć oko na ziemię. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji na temat kontroli jakości lub oceny dostawców w Kambodży: marcin.nowak@v-trust.com

Źródło: V-Trust.com Autor: Alan Heery


V-Trust Inspection Service. Usługi inspekcyjne w Chinach i Azji Południowej

Usługi inspekcyjne w Chinach i Azji Południowej. Audyt fabryki, kontrola jakości, nadzór załadunku kontenera. V-Trust Inspection Service

V-Trust Inspection Service to wiodąca firma inspekcyjna świadcząca swoje usługi w Chinach, Indiach, Wietnamie, Bangladeszu, Tajlandii, Indonezji, Pakistanie, Kambodży i Malezji.

Firma działa od 2006 roku, jako niezależna firma inspekcyjna posiada akredytacje CNAS 17020, AQSIQ, ILAC i IFIA Accreditation (Międzynarodowa Federacja Agencji Kontrolnych) oraz certyfikaty ISO9001: 2015. V-Trust jest Sedex Affiliate Audit Company, co pozwala firmie przeprowadzać audyty społeczne SMETA w Chinach, Indiach i Wietnamie.

Jako niezależna firma inspekcyjna V-Trust posiada solidną sieć inspektorów obejmującą większość rejonów Chin oraz kraje Azji Południowo-Wschodniej (ponad 90% produktów eksportowych jest wytwarzanych na tych obszarach). 

Firma V-Trust posiada ponad 360 pełnoetatowych inspektorów, którzy są dobrze wyszkoleni, niezawodni, godni zaufania oraz doświadczeni w kontroli szerokiego zakresu produktów.

Tylko w 2022 roku ponad 12 000 importerów oraz kupców z całego świata skorzystało z usług V-Trust. Firma w tym czasie dla swoich klientów przeprowadziła ponad 110 000 inspekcji

Poza usługami inspekcyjnymiV-Trust oferuje swoim Klientom również usługi kontroli jakości, weryfikacji kontrahenta, audytu fabryk, oceny dostawców oraz przeprowadzenie testów laboratoryjnych. Laboratoria V-Trust są akredytowane przez międzynarodowe instytucje, m.in. CNAS, CPSC, UL, IECEE itd. 

Polscy importerzy wybierają najczęściej takie usługi jak: Audyt Fabryki, Kontrolę Przedwysyłkową Towaru PSI, Nadzór Załadunku Kontenera CLS czy Inspekcje Podczas Produkcji DPI.

Kontakt w Polsce:
Tel.: 691 669 192
E-mail: marcin.nowak@v-trust.com

v-trust.com


Rekomendacje


Sieć inspektorów V-Trust w Azji

V-Trust Inspection Service to wiodąca firma inspekcyjna świadcząca swoje usługi w Chinach, Indiach, Wietnamie, Bangladeszu, Tajlandii, Indonezji, Pakistanie, Kambodży i Malezji.

Sieć inspektorów V-Trust w Azji

Ogólne Warunki Świadczenia Usług

O ile wyraźnie nie uzgodniono inaczej z firmą V-Trust Inspection Service Co., Ltd, wszystkie usługi świadczone przez firmę V-Trust podlegają ogólnym warunkom świadczenia usług.